Bitcoin Cüzdan Nedir?

Bitcoin Cüzdan Nedir?

Bitcoin cüzdanı, bir sanal para niteliği taşıyan Bitcoin adreslerinizi ve o adreslerin şifrelerini elektronik ortamda muhafaza eden bir bilgisayar dosyasıdır. Bir adres üzerinde bulunmakta olan Bitcoinlerin transfer işleminin gerçekleştirilebilmesi için o adresin şifresine sahip olmak gerekmektedir. Bitcoin cüzdanlarının Masaüstü Cüzdanları, Çevrimiçi Cüzdanlar ve Akıllı Telefon Cüzdanları olarak bir kaç türü bulunmaktadır.

 

Her bir Bitcoin cüzdan türünün kendisine özgü dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır. Bitcoin kullanmak için bir Bitcoin cüzdan oluşturulması gerekmektedir. Bitcoin cüzdan oluşturulduğunda otomatik olarak bir adres ve bununla birlikte özel anahtar oluşturulmuş olur. Bitcoin cüzdan hesabı oluşturan kişi daha sonra istediği sayıda farklı adres üretebilme imkanına sahiptir. Aynı zamanda Bitcoin cüzdan sahibi gerçekleştirdiği her para transferi ve ya geliri için ayrı bir hesap kullanma imkanına sahiptir. Her yeni adres oluşturulması durumunda Bitcoin cüzdanına yeni bir özel anahtar eklenmektedir. Adresler hesap sahibinin çeşitli yerlere Bitcoin transfer edip Bitcoins olarak ödeme alabilecekleri satırlardır. Özel anahtarlar ise Bitcoin cüzdanındaki Bitcoinleri harcamaya imkan sağlar.

 

Bitcoin Cüzdan Oluşturma

Kripto para birimlerini kullanabilmek ve bu paraların transfer işlemlerini gerçekleştirebilmek için sanal bir cüzdana gereksinim duyulur. Bir sanal para olan Bitcoin alma ve satma işleminin gerçekleştirilebilmesi için de bir Bitcoin cüzdan oluşturulması gerekmektedir.

 

Bir kişi Bitcoin cüzdan oluşturduğunda bir adres ve özel anahtar sahibi olmaktadır. Sahibi olduğunuz adresi başkaları ile paylaşarak size Bitcoin gönderimi yapmalarını sağlayabilme imkanınız söz konusudur. Bunun yerine başkalarının adreslerine Bitcoin transferi gerçekleştirebilirsiniz. Üretmiş olduğunuz her adres sistemde kalıcı olarak yer alır. Bu adresler daha sonra silinmezler. Adrese erişimin sağlanması için kullanılan özel anahtarın unutulması halinde, eğer ekstra güvenlik önlemleri de bulunmuyorsa özel anahtarı unutulmuş olan adres ve içerisinde muhafaza edilmekte olan Bitcoinlere erişim mümkün olmayacaktır.

 

Adresinizin oluşturulmasının ardından private olarak ifade edilmekte olan özel bir anahtar otomatik olarak oluşacaktır. Oluşturulan adresi başkalarının size bitcoin gönderimi gerçekleştirmeleri için paylaşabilirsiniz. Fakat adrese özel olan anahtarı ise kesinlikle kimse ile paylaşmamalısınız. Çünkü bu özel anahtarı cüzdanın şifresi olarak düşünebilirsiniz. Oluşturulmuş olan adresin özel anahtarının unutulmaması için bir önlem olarak bir yere not edilmesi son derece yararlı olacaktır. Bu özel anahtarın cüzdanın güvenliğinin sağlanması açısından önemli olduğu unutulmamalıdır. Bitcoin cüzdan oluşturulmadan önce Bitcoin cüzdan çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak son derece yararlı olacaktır. Bitcoin cüzdanları Sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olarak iki başlık altında toplamak mümkün olmaktadır.

 

Sıcak Bitcoin Cüzdanlar; internet bağlantısına açık durumda olan cihazlar üzerinde muhafaza edilen cüzdan türüdür. Sıcak cüzdanlarda fazla sayıda bitcoin bulundurulması önerilmez. Bunun en önemli sebebi ise hacklenmesi ve bilgilerin çalınmasının mümkün olmasıdır. Bu durumlardan herhangi birinin gerçekleşmesi halinde bitcoinlerin çalınması söz konusu olabilmektedir. Fakat işlevsellik bakımından sıcak cüzdanlar daha fazla tercih edilmektedir. Çevrimiçi cüzdanlar, masaüstü cüzdanları ve akıllı telefon cüzdanları sıcak bitcoin cüzdanlarındandır.

 

Soğuk Bitcoin Cüzdanlar; güvenlik yönünden en güvenilir nitelikteki bitcoin cüzdanları olma özelliğine sahiptir. Fakat kullanışlılığı sıcak cüzdanlara kıyasla daha düşüktür. Bu özelliği nedeniyle uzun vadeli yatırımlar ve yüksek miktarlı bitcoinlerin muhafazası için soğuk cüzdanlar en ideal ortamları barındırmaktadır. Private olarak adlandırılan özel anahtarlar dijital ortamda saklanmadığından dolayı hacklenmesi imkansızdır. Kağıt cüzdanlar, beyin cüzdanları, Donanım cüzdanları soğuk cüzdan türündendir.

 

 

Bitcoin Cüzdan Tavsiyesi

Tüm bu cüzdan seçeneklerinden bir kaçını aynı anda kullanmanız mümkün olmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus güvenliğin artması ile kullanışlılığın da azalış göstermesinin söz konusu olmasıdır. Fakat çeşitli güvenlik önlemleri ile koruması ciddi ölçüde sağlandığı taktirde ve kullanışlılığının da maksimum düzeyde olduğu web cüzdanları tavsiye edilir. Bu cüzdanlarda multi imza, iki adımla doğrulama, SMS ile doğrulama ve şifre deyimi oluşturma gibi çeşitlilik gösteren yöntemler sayesinde özel anahtarınızı unutsanız dahi Bitcoin cüzdanınızı güvence altına alacak yöntemlere sahip olmanız mümkün olmaktadır.

 

Ayrıca özel anahtarınızı çaldırmış olmanız durumunda bile sizin dışınızda bir başkası işlem gerçekleştiremez. Ancak masaüstü cüzdanları bulundukları bilgisayarları açık hedef olmasından dolayı tavsiye edilmez. Ancak soğuk cüzdanlar güvenlik düzeyleri yüksek olmaları ile birlikte işlevsizdirler. En güvenilir nitelikteki bitcoin cüzdanı aynı zamanda sizin güvenlik önlemlerini doğru biçimde almanızla ilgili bir konudur.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0