Bitcoin & Ethereum Farkları, Avatajları

Bitcoin & Ethereum Farkları, Avatajları

Öncelikle Ethereum Nedir? Kısaca Hatırlayalım

Ethereum 30 Temmuz 2015 yılında Amerika da bitcoin konferansında tanıtılmıştır. Vitalik Buterin kurucularından biridir. Ethereum bir altcoin gibi görülmektedir. Bitcoin’in rakibi olarak görülen ethereum’un bitcoinden daha gelişmiş olduğu öne sürülmektedir. En büyük farkı algoritma yapısıdır. Bitcoin gibi bir merkeze bağlı değildir. Şifreli ve güvenli işlemleri mümkün bir hale getiren blockchain teknolojisi ile geliştirilmiştir. Ağa katılan kullanıcılar bilgisayarlarının donanımları sayesinde ethereum üretebilmektedir. Bilgisayarın CPU işlemcisini kullanmak yerine ekran kartını seri bir şekilde kullanmaktadır. Kuruculardan olan Vitalin buterin Bitcoini bir altına, Ethereum’u ise petrole benzetiyor. Ethereum teknolojisini gelecekte internetin enerji kaynağı olacağını söylüyor. Ethereum aracı bir kurum olmadan lira ile alınamıyor şuanda. Ancak bitcoini olan kişiler bunu satarak ethereum’a dönüştürüyorlar.

 

Ethereum Ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Ethereum ve bitcoin karşılaştırıldığı zaman; ethereum’un altındaki yapının daha gelişmiş olduğu görülüyor. Kurucularından yapılan açıklamada Bitcoin altın, Litecoin gümüş ise ethereum tamamen farklı bir şey yani petroldür demişlerdir. Bu sebeple Ethereum kripto yakıt enerji kaynağı olarak adlandırılmakta. Ethereum wallet yani ethereum cüzdanı sistem henüz yeni olduğundan dolayı bitcoin gibi geniş değildir. Krypktokit tarafından beta sürüm yayınlanan Jaxx Eth. cüzdanı haziran 2016’dan itibaren İOS Appstore da kullanıma sunulmuştur. Appstore tarafından yayınlanan ilk kripto para cüzdanı olmuştur.

Ethereum özel bir yazılım dili olan blockchain kullanılarak oluşturulmuştur. Aynı işletim sistemi içerisinden alt coin üretmeye izin verir. Her iki para birimi de değer transferi olarak kullanılabiliyor. Ethereum daha gelişmiş bir sistem kullanmaktadır. Ethereum madenciliği değişik bir algoritma kullandığı için bitcoin üreten sistemler ethereum için uygun olmamaktadır. Ethereum için GPU madenciliği daha uygun görünmektedir.

Bitcoinde ortalama olarak blok süresi 10 dakika iken Ethereum da bu süre 12 saniyeye düşürülmek istenmektedir. Ethereum Gost protokolü ile işlem daha hızlı yapılmaktadır. Daha hızlı blok sistemi sayesinde onaylar daha hızlı olur. Diğer bir fark kazı işlemleri maliyetidir. Ethereum da işlem maliyetleri depolama ihtiyacı, işlem karışıklığı ve bant genişliğinin kullanımına göre fark gösterir. Bitcoin de ise işlemler blok boyutu ile sınırlıdır. Ethereum turing koduna sahiptir. Yani her şeyin yeterli bilgi, işlem gücü ve yeterli zaman ile hesaplanmasını sağlar. Bitcoin de böyle bir vasıf yoktur.

Ethereum bitcoinden farklı olarak başka hizmetlere hitap etmektedir. Bunların arasında Akıllı Sözleşmeler veya Akıllı kartlar gelir. Akıllı sözleşmeler Eth. Sanal Makinesi ve Eş düzeyli sözleşmeler için Eter isimli para birimini kullanır. Ethereum sözleşmeleri, sözleşme müzakeresini ve kolaylaştırmada uygulama olarak kullanmaktadır. Ethereum daha fazla güvenlik sağlamayı ve maliyetleri düşürmeyi hedef belirlemiştir.

 

Avantajları

Bitcoin ve Ethereum da zaman ve mekan sınırlaması yoktur. Alışveriş internet üzerinden sanal cüzdanlar ile banka transferleri sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilir. Transfer çok hızlıdır ve banka gibi aracı kurumlara komisyon vermek gibi dezavantajlar yoktur. Wallet yani cüzdanlarda bitcoin ve ethereum’ u saklama ve taşımak oldukça kolaydır. Telefondan ya da bilgisayarlarınızdan anında ulaşabileceğiniz digital paraları şifreleme yöntemleri ile güvende tutabilirsiniz. Dünyanın her yerinde para değişimi masrafı ödemeden yabancı para birimiyle değişiklik yapabilirsiniz. Basılı parada bulunan masraflar ve giderler digital paralarda yoktur. Üretmek için elektrik ve ekipman gerektiğinden belli bir sınırlaması vardır ve altın gibi değerini korumaktadır.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0