Bitcoin Hangi Ülkenin?

Bitcoin Hangi Ülkenin?

Bitcoin, sanal birliktelikler ve halka açık oluşum olarak, kimsenin yahut hiç bir ülkenin sahiplik yapamayacağı bir para transfer ağıdır. Masrafsız ödeme yöntemleri ve ticari menfaat içermeyen para transfer sistemi Bitcoin olarak adlandırmaktadır. Kolay transfer gerçekleştirmek ve yasal yükümlülükler içermemesi için hiç bir ülkenin merkez bankası ya da resmi kuruluşlarıyla ilişi olmadan kurulmuştur. 2009 yılında projesine başlanan ve 2017 yılında aktif olarak global para transfer ağı olarak değerlendirilen Bitcoin halka açık olduğundan, tüm gönderi ve transferler görüntülenebilir.

Hiç bir ülke resmi ve yasal sorumlulukları üstlenmemek için, resmi kuruluşlarla bağlantı kurmamış olsa da incelemelerde en çok Çin para birimi olan Yuan ve Amerikan para birimi olan Dolar’ın çok işlem ve transferde kullanıldığı analiz edilmektedir. Yasa dışı masrafsız para transferlerinde kullanılması tercih edilen ve vergi yükümlükleri gibi edinimler gerektirmeyen Bitcoin, resmi para birimi olarak nitelendirilmemektedir. Sanal ve internet teknolojilerinin geliştiği, neredeyse tüm ticari faaliyetlerin internet üzerinden gerçekleştiği son yıllarda, para aklama ve yasa dışı para transferi gerçekleştirmenin usulü Bitcoin adı altında sıfat kazandırılmıştır.

 

Bitcoin Para Transferi Güvenli midir?

Bitcoin sitesi üzerinden yapılacak para transferlerinde alıcı bilgileri doğru şekilde ve güvenilir kişilere yapılması gereklidir. Bitcoin para transferlerinde geri ödeme yapmamaktadır. Ancak alıcı taraf, geri ödeme yapabilmektedir. Bitcoın masrafsız gönderim sağladığı, ek masraf ve gelir elde etmediği gerekçesi ile sanal bankacılık rolünü üstlenmektedir. Denetimsiz olarak, uluslararası para denetleme kurullarınca herhangi bir yaptırım uygulanmamış bitcoin’ in yaratabileceği etkiler arasında; terörizme finans sağlamak, insan ve organ ticareti, uyuşturucu, kaçakçılık, ülke milli hasılatı ve ekonomisini zarara uğratacak para transferleri gibi sonuçlar doğabilmektedir.

İnternet aleminin görünmeyen yüzünde, yani tüm insanlara ıceberg’ in dibini göstermeden, yürütülen yasa dışı faaliyetler, kara para aklama ve ülkelere karşı yapılan siber saldırı teklif ve para ödeme transferleri Bitcoin veya benzer sanal para transfer ağları üzerinden gerçekleşmektedir. Birçok ülkenin resmi dedektif, kuruluş, güvenlik birimleri, ekonomi kuruluşları hatta ülke bankalarının haberdar olduğu, (belki zaman zaman kullandıkları varsayılan) para transfer ”siber ağı”, gayri- resmi ”para ağı” olarak, blog ve platform kullanıcıları tarafından belirtilmektedir.

 

Bitcoin Yasa Dışı ve Kayıt Dışı Para Transferleri

Bitcoin’ de para transferi yapmak için, deneme transferi gerçekleştirebilirsiniz. Tamamen güvenlik dışı olan Bitcoin yazılımları ile kişiler bilgiler koruma altına alınmadan, veri ve doneler 3. kişi/ şahıs/ kurum ve devletlerce paylaşılabilir. Deneysel olarak gösterilen sanal para transfer ağı üzerinde, oluşturulduğu günden itibaren milyonlarca dolar ve maden zengini Çin’in değerli Yuan’ları Dünya’nın her tarafına transfer edilmiştir. Kayıt dışı ve yasa dışı olarak uyuşturucu ticareti, Afrika sömürgeleri dahilinde elmas ve değerli maden ticareti, Orta Doğu petrol paylaşımları, yasa dışı terör para aktarımları, Avrupa ve Orta Doğu arasındaki terörizm para transferleri, bu tip sanal banker sistemleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Türkiye‘de olağan üstü hal kapsamında ve yeni çıkarılan Kanun hükmünde Kararname esasları çerçevesinde; terörle en çok mücadele eden devlet olarak, teröre finans sağladığı tespit edilen para transferlerine el koyulacağı açıklanmıştır. Sanal bahis ve kumar siteleri gibi, yasa dışı para transferi gerçekleştiren ve Türkiye üzerinden yasa dışı transfer sağladığı tespit edilen, teröre yataklık, finans ve sanal banka yataklığı yapan kişi/ kişiler ve yasa dışı para transferlerine müdahale edileceği belirtilmiştir.

 

Bitcoin Hangi Ülkelerin Oluşturduğu Platformdur?

İlk olarak Avustralya hükümeti Bitcoin transfer sistemini tanımak ve resmi olarak kabul etmek üzere yasa tasarısı sunmuştur. ”Madencilik” adı verilen Bitcoin sisteminin, maden zenginleri tarafından düşünülüp, tasarlandığı varsayılmaktadır. Sistem üzerinde sunulan ve ”madenci” olarak tanımlanan şifreleme sistemi ile para transferleri gerçekleştirilmektedir. Şifreleme sitemini çözebilen kişilere Bitcoin verilmektedir. Esasında kodmatik, parola sistemi, siber yazılım şifrelemesi veya kripto olarak düzenlenen bu ” madencilik” şifreleme sistemlerinde, görünenin ardında para transferi gerçekleştirilmektedir. Siber saldırı düzenleyen hacker grupları, insan ticareti, ham petrol, elmas ve değerli maden ticaretleri, suikastler gibi yasa dışı ve ülkeler arası ticari teklif ve ödeme transferlerinde internet üzerinden şifreleme sistemleri hazırlanmakta ve aradaki güvenlik unsuru siber denetçilerini atlatmak üzere ”şifreleme sistemi” hazırlanmaktadır.

Alıcı ve gönderici kişilere zaten şifreler ve parolalar verilmektedir. Eski çağlarda kullanılan kripto şifreleme teknikleri, sanal ve siber ağda kullanılarak, yasa dışı para transferlerine uyarlanmıştır. Bunun sempatik ve halka açık gibi görünen yüzü ise Bitcoin olarak, açılışa sunulmuştur. Madenciler diyarı Çin ve teröre finans sağlayan çeşitli Avrupa ülkeleri ile USA, Bitcoin’in en çok kullanan ve para transferini gerçekleştiren ülkelerdendir.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0