Bitcoin & Japonya Bağlantısı Nedir?

Bitcoin & Japonya Bağlantısı Nedir?

Bitcoin internet üzerinden gerçekleştirilen para transferleri ve alışverişlerde kullanılmak üzere üretilmiş bir dijital para birimidir. Bitcoin hiç bir ülke, devlet, banka, merkez bankası ya da şirketi temsil etmez. Halka açık ve açık kaynaklı olarak kurulmuştur. Masrafsız, kolay ve doğrudan kişiye aracısız para göndermek için kurulmuş bir oluşumdur. Bitcoin sistemi hiç bir şahıs yahut merkez otorite olmadan çalışmaktadır. Proje tasarımı ve geliştiricisi olarak Satoshi Nakamoto kod isimli Japon olduğu varsayılan kişinin, oluşturduğu söylenmektedir.

İstihbarat merkezi, istihbarat birimi hatta istihbarat projesi olarak, kurulduğunu söyleyenler bulunmaktadır. Site tasarımcısı olarak halk gösterilmekte ve kurucunun gerçekte kim olduğu açıklanmamaktadır. Araştırmacı ve blog stratejistlerinin yaptıkları analizler neticesinde Çin kaynaklı bir oluşum olduğu da belirtilmektedir. Bu varsayımın nedeni ise; en çok transferi gerçekleştirilen yüksek miktarların Çin para birimi olması ve ”madenci” sıfatının kullanılmasıdır. Madencilik sektörünün en çok geliştiği ve maden zengini olan ülke Çin olarak bilinmektedir. Bunların hepsinin varsayım olduğu bilinmekte, yapılan açıklamanın da tam kaynağı tespit edilmemiştir. Satoshi Nakamoto’nun sonradan çeşitli açıklamalarda bulunduğu hatta başka projelerde çalıştığı öne sürülmektedir. İstihbarat servisi ağı olarak da kullanılmış olabilir, Amerika kaynaklıda olabilir gibi görüşler sunulmaktadır.

 

Bitcoin Lisanslı ve Tescilli midir?

Bitcoin tescilli markalar yürürlüğüne göre © sembolü ile ”copyright” olarak tanımlanmaktadır. Tescil başvurusu yapılmış fakat henüz tescil belgesini almamış marka, telif hakları anlamında kullanılmaktadır. 2009 yılında projelendirilmeye başlanan ve 2017 tarihli platform tarihi ile henüz tescil belgesini almamış ve fakat MIT lisansı ile yayın yapmaktadır. Global anlamda platform sağlayan Bitcoin MIT lisansı ile Bitcoin.org blog paylaşımı üzerinden yayın ve temsilcilikler sağlanmaktadır. Yasal yükümlülük ve sorumluluk almamak için kimsenin sahibi olduğunu iddia etmediği Bitcoin sistemi, Bitcoin.org yan kuruluş sayfası üzerinden incelenebilir. Satoshi Nakamoto kişisinin Gavin Andresen’e emanet ettiği söylenen Bitcoin sistemi için Bitcoin.org adresinden teknik destek ve Bitcoin ekibini resimleri ile birlikte görüntüleyebilirsiniz.

 

Bitcoin.org Kurucu ve Çalışanları Kimlerdir?

Japonya, Amerika, Çin, İspanya, Rusya, Macaristan, İsveç, İsviçre, Hollanda, İngiltere, Almanya, Slovakya, Danimarka, Romanya, Fransa gibi onlarca ülke vatandaşı kişinin demo yayını ve program geliştiricisi olarak görev aldığı, bitcoin.org web sayfası üzerinden görüntülenmektedir. Bitcoin dijital para sistemleri aslında tahmin edildiği ve efsane türetildiği kadar karmaşık bir yapıda değildir. Sistemsel ve uluslararası sorumlulukları almamak için yahut yasa dışı para transferleri gibi çeşitli nedenlerde doğabilecek sorunlardan meşru tutulmamak için, site tasarım geliştiricileri tarafından, yasal yükümlülük ve şahıs tescili alınmamıştır.

 

Bitcoin Kontrolü Nerden ve Kim Tarafından Sağlanmaktadır?

Halka açık, açık kaynaklı dijital para teknikleri olarak üretilen Bitcoin sistemlerini, Bitcoin kullanıcıları yönetmektedir. Köklü değişiklikler yapmadan ve diğer kullanıcılarda uyumlu program kullanabilmek adına, hemen her kullanıcı aynı programları kullanmaktadır. Bitcoin protokol çerçevesinde zorunlu program değişikliği yapılmadan, kullanıcılar istedikleri programı kullanmakta özgür bırakılırlar. Bitcoin esasına göre, tüm kullanıcılar aynı programı kullandıkları zaman, Bitcoin çalışmaktadır. Bu nedenle temel farklılıklar gerçekleştirmeden aynı sistem ile uyumlu çalışma sağlanarak, Bitcoin’i çalıştırmaktadırlar.

Bitcoin sistemi bakımını Bill Binns ve Craig Watkins gerçekleştirmektedir. Bitcoin sponsor firması; Bitcoin Foundation olarak belirtilmektedir. 2014- 2015 yılında kurulan Bitcoin Vakfı, kazandıkları bahşiş, bağış ve bitcoinlerle çalışmaktadır. Bitcoin translate siteminde ve tüm çevirilerde yine gönüllü olarak Rus, Alman, İtalyan, Romen, Slovak, Macar çevirmenler katkı sağlamıştır. Bitcoin kurucu ve vakıf üyeleri tarafından, Bitcoin’in geliştirilmesi için Dünya’nın çeşitli yerlerinden yetenekli ve internet alanında aktif kişiler davet edilmektedir.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0