Bitcoin & Litecoin Farkları

Bitcoin & Litecoin Farkları

Bitcoin, 2008 yıllarında yaşanan Mortgage krizinden sonra meydana gelen ekonomik çöküntü ortamında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılan, herhangi bir ülkenin Merkez Bankasına veya başka bir kurumuna bağlı olmayan bir para birimidir. Bitcoin yalnızca kullanılan ülkenin para birimi ile alınıp satılabilmektedir. Bitcoin alınıp satılırken herhangi bir başka kurumun onayına da gerek yoktur. Dijital para da denilen Bitcoin, Dolar ve Euro’ya alternatif para birimi olarak görülmektedir. Kısaltması ise BTC’dir.

Bitcoin’in üretilmesi işine mining yani madencilik denilmektedir. Madencilik yaparak bir miktar Bitcoin çıkarmak, madencilik sisteminin tek amacı değildir. Bu sistem hesaplama yetkisini kullanarak işlemleri gerçekleştirme, sistem ağını koruma ve sistemi kullanan bütün kullanıcıları senkronize etme işlemleridir. Bitcoin bir merkeze bağlı olmadığı ve tek bir merkezden kontrol edilemediği için Bitcoin kullanılan her yerde bu süreci çalıştırmak ve sistemi kontrol etmek işlemlerini bir bedel karşılığında yapan kişilere madenci denilmektedir.

Eğer Bitcoin madenciliği bilginiz yoksa Bitcoin havuzlarına dahil olarak daha basit algoritmalar ile uğraşarak Bitcoin alınabilir. Mining pool’da denilen bu havuzların sayısı fazladır ve her havuzun geliri dağıtım modelleri farklı olmaktadır. Bitcoin madencilik sistemi her geçen gün zorlaştığı için bu işlemler için gereken donanım ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bitcoin’nin değeri insanların ona olan talebi ile belirlenmektedir. Piyasada meydana gelen arz ve talep koşulları Bitcoin’in değerine etki etmektedir. Buna göre Bitcoin’e talep artarsa fiyatı artarken talep azalırsa fiyatı azalmaktadır. Bitcoin kullanmak için ilk olarak Bitcoin cüzdanı oluşturmak gerekmektedir. Sanal olan bu cüzdan hem telefondan hem de bilgisayardan oluşturulabilmektedir. Her kişinin kendine oluşturacağı cüzdan sayısında bir sınırlama yoktur.

 

Litecoin Nedir? Ne Demektir?

Dijital bir para birimi sayılan Litecoin, hiçbir merkezi otorite tarafından kontrol edilmeyen açık kaynak global ödeme ağıdır. Litcoin, Bitcoin’in protokolü üzerinde kurulmuştur ve Bitcoin’in altcoini olmaktadır. Litecoin madenciliği yapılırken üstün bir bilgisayar gücüne gerek yoktur. Bitcoin2den sonra en fazla kullanılan dijital para birimi Liteocin’dir. Bunun için bir bankaya gerek yoktur ve nerede olunursa olunsun internetten Litecoin yapılabilmektedir.

Litecoin’in yaratıcısı, Google’ın mühendisi olan Charlie Lee’dir. Kripto para camiasında yer alan ilk altcoin Litecoin’dir. Bitcoin’e kafa tutan Litecoin, hızlı yükselişleri ile dikkat çekmiştir. Alternatif coin arayanların ilk tercihi Litecoin olmaktadır. Litecoin’in sembolü LTC’dir. 2011 yılında geliştirilmiştir. Türkiye’de Bitcoin ile alım satımı yapılan tek kripto para Litecoin’dir.

Matematik tabanlı teknoloji ile kurulmuş ve geliştirilmiş olan Litecoin, diğer para birimlerine göre daha hızlı olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bircoin’in açık kaynak kodu geliştirilerek üretilmiş olan Litecoin, Bitcoin’den farklı bir algoritma kullanmaktadır.

 

Bitcoin ile Litecoin Arasındaki Farkları Sıralayalım

1)İlk kurulan Bitcoin 21 Milyon üretilmişken, Bitcoin’e bağlı olarak üretilen Litecoin 84 Milyon üretilmiştir.

2 ) En hızlı blok zincirine sahip olan Bitcoin’de işlemler 2.5 dakika da onaylanırken, daha yavaş Litecoin’de işlemler 8 dakika da onaylanmaktadır.

3 ) Bitcoin’in algoritması silver kripton iken Litecoin’in algoritması gold kripton2dur.

4 ) Bitcoin, Litecoin’e göre daha fazla sitede tanımlanmıştır.

5 ) Litecoin algoritması, kişisel bilgisayarda bile her an madencilik yapabilme olanağı sunmaktadır.

6 ) Bitcoin’in algoritması sha 256 iken Litecoin’in algoritması scrypt’dir.

7 ) Her iki para birimini ortaya çıkaran kişiler de farklıdır.

8 ) Bitcoin’de mevcut blok ödülü 25 BTC iken Litecoin’de blok ödülü 50 LTC’dir.

9 ) Litecoin daha hızlı blok üretimine sahip olduğu için daha yüksek hacimli işlemler yapabilirken Bitcoin’de ise bazı güncelleştirmeler yapılarak yüksek hacimli işlemler yapılabilir.

10 ) Bitcoin’de blok ödülü her 210 bin blokta yarı yarıya düşürülürken Litcoin’de ise 840 binde yarı yarıya düşürülmektedir.

11 ) Bitcoin’in piyasa değeri ortalama 40 Milyar Dolar iken Litecoin’in piyasa değeri 3 Milyar Dolara yaklaşmıştır.

12 ) Litecoin, Bitcoin’e bağlı olarak üretilmiş ve onun altcoinidir. Ancak Bitcoin herhangi bir para birimine bağlı olmadan üretilmiştir ve hiç bir para biriminin altcoini değildir.

13 ) Bitcoin piyasa hacmi 130 Milyar dolar iken Litecoin yaklaşık olarak 3.80 dolardan işlem görmektedir.

14 ) Bazı yıllardaki kırılma noktalarında Bitcoin 1 puan artar iken Litecoin 5 puan artmıştır.

15 ) Bitcoin’de yaşanan bütün iniş – çıkışlar, Litecoin’de fazlası ile yankı bulur.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0