Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Dijital para da denilen Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto aracılığı ile deneysel olarak başlatılmış olan ve hiçbir kuruluşa bağlı olmayan, sadece ülkelerin para birimleri aracılığı ile alınıp satılabilen, transferi işlemlerinde de herhangi bir yerin oyayı beklenmeden yapılan bir para birimidir. Günümüzde Dolar ve Euro para birimlerine alternatif olacak bir para birimi olarak düşünülen Bitcoin, kısaca BTC olarak bilinir.

2008 yılında başlayan Mortgage krizinden sonra Amerika’nın Merkez Bankası genişleme yoluna gitmiştir. Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz etkileri ile de Avrupa’da Devlet borcu krizi yaşanmıştır. Yaşanan bu durum karşısında Devlet’in bastığı para birimine güven azalmıştır. Böyle bir ortamda en ideal seçim olarak Bitcoin ortaya çıkarılmıştır.

Çıktığı ilk günden beri dikkat çeken ve popülaritesini her geçen gün artıran Bitcoin, merkezi olmamasından dolayı bankaları korkutmaktadır. Çünkü bu para birimi, herhangi bir yere ait değildir. Bağımlı olmayan ve bağımlılığı yapılamayan Bitcoin para birimi, tamamen özgür olan bir sanal para birimidir. Bitcoin sisteminde para amaç değil araç olarak görülmektedir. Bu anlamda yeni bir deneysel ürün teknolojisi olarak da dikkat çekmektedir.

Peki Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alabilmek için belirli bir kur üzerinden elde olan para ile değiş tokuş yapılmalıdır. Ayrıca direkt olarak Bitcoin satan kişilerden de kolayca alınabilmektedir. Bitcoin alır iken yapılan ödemeler ya nakit ya da para transferi ile yapılmaktadır. Ödemelerin şekli nerede yaşandığına ve Bitcoin’in kimden alındığına göre değişir.

Bitcoin alabilmek için ilk olarak çevrim içi bir cüzdan yani wallet oluşturulmalıdır. Alınan Bitcoinlerin koyulabilmesi için ilk yapılması gereken işlem bir cüzdan oluşturmaktır. Bir bankanın hesap cüzdanı formunda oluşturulan çevrim içi cüzdan veya Wallet ile Bitcoin alım – satımı rahatça yapılabilmektedir.

Bu aşamada sunulan iki tane farklı Bitcoin işlemleri yöntemi vardır. Bunlardan ilki  hard diskte Bitcoin depolanabilecek bir yazılımsal cüzdan, diğeri ise çevrim içi tabanlı bir wallet cüzdan servisi olmuştur. Eğer Bitcoinler hard disk aracılığı ile depolanırsa, hard diskin çökme ihtimaline karşı sürekli olarak yedeklenmesi gerekmektedir. Diğer yöntem ile yapılan Bitcoin işlemlerinde ise güvenlik seçenekleri seçilen yönteme göre düşük korumalı veya yüksek korumalı olarak güvenlik protokolleri değişmektedir.

Bitcoin değiş – tokuş yapılmak istendiğinde, bu anlamda hizmet veren platformların seçenekleri artırılmaktadır. Limitli işlem yapan platformlar, Bitcoin Exchange yapılabilen yerlerdir. Bitcoini depolamak için ve alım – satım işlemlerinin yapılması için çevrim içi olan cüzdanlar oluşturulmalıdır. Bu hizmet için en iyi seçenek nerede ikamet edildiğine göre değişebilmektedir.

Türkiye’de yer alan BTC Türk ile Koinim tarafından verilen aracılık hizmeti ile Bitcoin alımı yapılabilmektedir. Bir kez oluşturulan hesap, banka hesabı ile cüzdan arasında bağlantı kurarak banka hesabında yer alan para kullanılmak istendiğinde cüzdana para aktarılmaktadır. Bu işlemlerden çok az bir ücret talep edilmektedir. Diğer bütün hesap ve transfer işlemlerinde genel olarak ödenen çok fazla işlem ücretleri Bitcoin ile yaşanmamaktadır. Ayrıca diğer sitelerde işlem gecikmesi çok uzun olurken, Bitcoin ile kısa sürede işlemler halledilmektedir. Bütün bu işlemler yapılırken kullanılacak olan Exchange platformunda, sadece bulunulan ülkenin banka platformu kullanılmaktadır. Kimlik bilgilerinin ve hesap bilgilerinin girildiği Bitcoin işlemlerinde verilen cüzdanlar, bankada verilen cüzdan tarzında oluşmamaktadır.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almak Artık Çok Kolay

Kredi kartı ile Bitcoin satın alınabilecek İndacon isimli site, 2015 yılında Londra’da kurulmuştur. Çok hızlı işlem menüsüne sahip sitede, şuan için bütün Bitcoin işlemleri son hızla sağlanmaktadır. Gerekli linke tıkladıktan sonra ekranda açılan sayfaya istenilen dolar tutarı girilir. Ardından kredi kartı bilgileri ve kişisel bilgiler doldurularak en altta yer alan kısma Bitcoinlerin gönderilmek istendiği hesap bilgileri yazılır. İlk işlemlerde verilen 100 $ satın alma limiti, diğer işlemlerde 500 $’a kadar çıkmaktadır. İşlem tamamlanmasından sonra alınan Bitcoinler, adrese gönderilmektedir. İlk kez yapılan Bitcoin alma işleminden sonra yapılan işlemlerde % 3 indirim de yapılacaktır.

Kredi kartı ile Bitcoin alınırken almak istenen Bitcoin tutarı yazılır ve mail adresi ile güncel cep telefonu bilgileri girilir. Daha sonra sayfanın en alt kısmında yer alan Buy Bitcoins Now tuşuna basılır ve ödeme aşamasına geçilir. Aktif olarak kullanılan cep telefonuna gelen şifre de güvenlik amacı ile açılmaktadır. Yapılan işlemler otomatik olarak Bitcoin cüzdana gönderilmektedir.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0