Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Popülerliği oldukça fazla olan bitcoin 2009 yılında ortaya çıkan sanal para birimidir. İnsanların dijital paralara olan eğiliminin artması nedeni ile bitcoine olan ilgi de çok büyük olmaktadır. Bireysel anlamda ve resmi olarak dünyanın pek çok ülkesinde bitcoin kullanımı mevcuttur. Herhangi bir ülkeye, kuruma ya da şahısa bağlı olmayan bitcoin tamamen özgür bir para birimidir. Yeni deneysel teknolojiler arasında ilk sıralarda yer alıyor olması insanların kağıt para yerine sanal paralara olan merakı ve beğenisinden kaynaklanmaktadır. Tüm dünyada geçerli olan kısaltması BTC şeklindedir. Sanal paranın yaratıcısı olan Nakamoto, kişiden kişiye geçerek transfer olabilme özelliğine sahip olan bu sanal parayı alışveriş yapabilme adına insanlığın hizmetine sunmuştur. Alternatif ödeme yöntemleri arasında olması sayesinde insanların internet üzerinden yapabileceği alışverişlerde çok iyi bir seçenek olmaktadır.

 

Bitcoin Mantığı Nedir? Bu Sanal Kripto Para Nasıl Çalışır?

Tüm dünyada geçerliliği kabul edilmiş olan bitcoin banka olmadan ve herhangi bir merkez otoriteye bağlı olmadan çalışmaktadır. Tasarımının halka açık olarak sunuluyor olması sayesinde açık kaynaklıdır ve hiç kimse bitcoin sanal para birimine sahip değildir. Onu kontrol etme gibi bir durumda söz konusu değildir. Kendine has özelliklerinin olması sayesinde diğer alternatif ödeme yöntemlerinin yapamadığı özelliklere sahiptir. Farklı ödemelerin üstesinden gelecek kadar başarılı bir sanal para çeşididir. Dünya çapında ödemeler yapabilmek için bitcoin en doğru tercih olmaktadır. Ticaret hayatınıza bitcoinlere dahil etmek istediğinizde ürünlerinizi bitcoin ile takas edebilirsiniz. İnternet üzerinden rahatlıkla ve güvenilir bir şekilde alışveriş imkanı sunan bitcoin aynı zamanda Türk lirası dahil olmak üzere çeşitli ülkelerin para birimlerine çevrilebilmektedir.

İnternet olan herhangi bir noktada iseniz yine internet olan herhangi bir noktaya bitcoin aktarımı yapabilirsiniz. Komisyoncu ya da aracı gibi durumlar bitcoin kullanımı sırasında söz konusu olmamaktadır. Bu sayede masraflar ve maliyetler çok düşüktür. Tüm ülkelerde bitcoin kullanımı mevcuttur. Bitcoin dijital para biriminin hiç bir şekilde sahibi olmamasından dolayı değerini belirleyebilen ve değeri ile oynayabilen bir güç bulunmamaktadır. Bazı ülkelerde yasal olarak geçerli sayılan bitcoin diğer hiç bir para birimine benzememektedir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Neler?

Bitcoin kullanımının pek çok faydaları ve avantajları bulunmaktadır. Sanal ortamda yapılabilecek alışverişlerin güvenli olmaması nedeni ile alternatif ödeme yöntemleri arayan insanlar için çok iyi bir tercih olan bitcoin kullanımının avantajları aşağıda yer almaktadır.
*Bitcoin sayesinde her kullanıcının dijital bir cüzdanı bulunmaktadır. Bu sayede bitcoinler bu dijital cüzdan içerisinde bulunmaktadır.
*Güvenli, basit ve ucuz olma özelliğinden dolayı avantajlı bir sanal paradır. Hiç bir aracı olmadan eşler arası çalışan bitcoin son derece güvenilirdir.
*Bitcoin ile ödeme yapmak istediğinizde ya da ürün satışı yapmak istediğiniz hiç bir şekilde ekstra ödeme yapmazsınız.
*Hafta sonu ya da tatillerde bitcoin borsaları devamlı olarak çalışmaktadır.
*Milyonlarca dolar değerinde bitcoine sahip olsanız bile taşıması son derece kolaydır. Taşımak için küçük bir hafıza kartı bile yeterli olmaktadır. Nakit para ile ya da başka bir para birimi ile bu durumu yapmak kesinlikle imkansızdır.
*Bitcoin sanal para biriminin izini sürmek mümkün değildir. Hiç kimse ne kadar bitcoin dijital paraya sahip olduğunuzu bilemez. Bu durumun avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Suçların işlenmesi bu durumlarda daha da çok olabilmektedir.
*Çökme para riski bitcoin ile çok düşüktür.
*Bitcoin sanal paralarda enflasyon riski çok düşüktür.
*Madenci denilen ve ücretsiz bir program olan sistem tarafından bitcoin üretimi yapılmaktadır. Kullanım şartları ya da sınırlamalar gibi durumlar asla söz konusu değildir.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0