Bitcoin Rehberi (Kısa – Kısa)

Bitcoin Rehberi (Kısa – Kısa)

Bitcoin nedir?

Bitcoin ile ilgili hiçbir bilginizin olmadığını farz ederek rehberimize başlayalım. Öncelikle Bitcoin ne anlama gelir? Bitcoin internette geçerliliğini sürdüren bir para birimidir. Tamamen sanaldır. İnternet ortamında bazı suni görselleri bulunsa da asla somut bir karşılığı olmamıştır. Bazı ülkelerde gerçek para yerine geçer ve restoranlarda, mağazalarda kullanılabilir. Ancak Türkiye’de böyle bir şey söz konusu değildir. Bazı uzmanlar Bitcoin’in ilerleyen yıllarda kağıt paranın yerine geçeceğini bile savunuyor.

 

Kim buldu?

Bitcoin’i kimin ürettiği tam olarak bilinmese de Satoshi Nakamoto isimli bir grup ya da kişiyle adı anılıyor. Bitcoin’in çıkış yılı ise 2008.

 

Madencilik nedir?

Bitcoin para birimini gördüğünüz yerde mutlaka madencilik terimine de gözünüz çarpmıştır. Madencilik Bitcoin’i arama bulma çalışmalarına verilen genel isimdir Bu işlemin başlangıç tarihi de 2009. Madencilik işlemi tabi ki bilgisayar üzerinden yapılır ve amaç Bitcoin’leri bulup çıkarmaktır. Bunun için de bilgisayarınızın güçlü bir işlemcisinin olması gerekiyor.

 

Bitcoin çalınabilir mi?

Bitcoin dünyanın en güvenli para birimidir diyebiliriz. Çünkü sanal olarak saklanır ve sanal cüzdanları soymak imkansız gibi bir şeydir. Ancak şifrenizi unutursanız, birine kaptırırsanız ya da bir hacker grubu size kafayı takmışsa cüzdanınızı aylar süren uğraşlar sonucu çökertip paranızı çalabilir. Ayrıca Bitcoin devletler eliyle dahi denetlenemez. Öte yandan devletler Bitcoin’in yükselişini sadece izliyor. Her ne kadar görmezden gelmeye çalışsalar da geleceği parlak görünen Bitcoinler bildiğimiz para birimlerinden çok çok daha değerli durumda.

 

Bitcoin’i başkasıyla paylaşabilir miyim?

Evet Bitcoinlerinizi transfer etmeniz mümkün. Bu dünyada sıkça yapılan bir işlemdir. Aracısı ve komisyoncusu olmayan bu para birimini istediğiniz birine gönderebilir, alıp satabilirsiniz.

 

Nasıl Bitcoin üretebilirim?

Bitcoin üretmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi madencilik yapmalısınız. Bunu yapmak için hemen tarayıcınıza girip madencilik programını indirebilirsiniz. Bu kadar basit. Ancak Bitcoin’leri bulmak o kadar kolay değildir.

 

Bitcoin ile para alabilir miyim?

Bitcoin ile dünyadaki hemen hemen bütün para birimlerini satın alabilir, kağıt paraya dönüştürüp harcayabilirsiniz. Türk Lirası, Amerikan Doları, Avrupa’nın para birimi olan EURO bunlardan sadece bir kaçıdır.

 

Neden Bitcoin kullanmalıyım?

Bitcoin kullanmanın hem faydaları hem de zararları vardır. Önce faydalarından bahsedecek olursak ilk akla gelen özgürlüktür. Bu para birimi üzerinde tamamen özgürsünüzdür ve bildiğimiz banka kuralları yoktur. Parayı istediğiniz zaman istediğiniz kişiye aracısız koşulsuz şartsız iletebilirsiniz. EFT, havale gibi sınırlayıcı ve sabır gerektiren işlemleri aklınıza bile getirmenize gerek yoktur. İhtiyacınız olan tek şey bir internet ağına bağlı olmaktır, o kadar. Gönderdiğiniz bir para karşı tarafa saat 5’i geçtikten sonra ertesi gün ulaşmaz. Ne zaman gönderdiyseniz 1 saniye sonra karşı tarafta olur. Dünyada Bitcoin işlemi yapamayacağınız bir yer yoktur. Yani ATM ATM gezmenize, banka aramanıza gerek kalmaz. Masrafsızdır. Bunun dışında bir diğer banka kuralı olan yatırma işlemlerinde alt veya üst sınır tanımaz. İsterseniz 1 Bitcoin, isterseniz 1000 Bitcoin gönderebilirsiniz.

 

Neden Bitcoin kullanmamalıyım?

Bu sorunun altına paragraflar dolusu yazı yazmak mümkün değil. Bitcoin para biriminin artıları eksilerinden kat be kat daha fazladır çünkü. Bitcoin kullanmamanız için sayabileceğimiz durumlar ise bu paranın bir bilinmez oluşudur. Bitcoin birden ortaya çıktı ve aniden yükseldi. Bu demektir ki birden kaybolup ortadan silinebilir. Bu risk her zaman vardır. Bir neden olarak gösterilmese de Bitcoin’in sınırlı bir para olduğunu da söyleyebiliriz. Dünyada belli miktarda Bitcoin vardır. Bu bütün Bitcoin‘leri bütün dünya nüfusu paylaşmaktadır. Yani bir gün dünyadaki bütün Bitcoin’lere bir kişi de sahip olabilir, bir grup da.

 

Bitcoin kaç paradır?

Bitcoin para biriminin diğer para birimlerinden daha değerli olduğunu söylemiştik. Bitcoin 18 Temmuz 2017 tarihi itibariyle 2 bin 239 Amerikan Doları ediyor. Türk Lirası’yla 8 bin 350 lira. Bitcoin’in değeri her geçen gün artmaktadır.

 

Bitcoin kazanmak için birkaç tüyo

Bitcoin bulmak için öncelikle çok güçlü bir bilgisayarınızın olması gerekir. Dünya piyasasında olduğu gibi Bitcoin’de de para yatırmadan para kazanmak mümkün değildir. Bu yüzden bilgisayarınızın işlemcisi çok hızlı olmalı, bilgisayarınız daima serin tutulmalı, ısınmamalı, tozlanmamalı, elektrik kesintisi yaşamayacağınız bir donanıma sahip olmalıdır. Tabi ki bunların yanında çok çalışmalısınız. Madencilik kolay bir görev değildir. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi. Ancak tüm bunları yapmanıza rağmen Bitcoin geliriniz gerçek para gelirinizden az ise durmanızda fayda vardır. Yani bilgisayarınıza harcadığınız para ile kazandıklarınız arasında uçurum varsa ekonominizi zora sokmanın bir anlamı yok demektir.

 

Altcoin ne anlama gelir?

Bitcoin çok hızlı bir şekilde parlayınca Bitcoin’e sahip olmak için özel araçlar üretilmiştir. Bitcoin bulmak zorlu bir mücadele haline gelince de Altcoin adında bir alternatif üretilmiştir. Aslında Altcoin bütün alternatif sanal paraların tümüne verilen addır. Dünyada yüze yakın Altcoin vardır. En çok ilgi göreni ise Litecoin isimli algoritmadır. Onu Keccak algoritması takip eder. Uzmanlara göre önümüzdeki yıllarda bu alternatif artacaktır.

 

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0