Borsayı Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

Borsayı Öğrenmenin Yolları Nelerdir?
Borsa bono, tahvil, hisse senedi, döviz, emtia gibi çeşitli menkul kıymetlerin alınıp satıldığı yerdir. Borsayı bir pazar olarak düşünebilir. Ancak borsa denilince ilk akla gelen hisse senedi alım satımıdır. Örnek verdiğimiz gibi değerler kâğıt, tahvil ve döviz gibi menkul kıymetlerdeki değişimleri önceden tahmin etmeye çalışan ve bu tahminlerine göre uygun pozisyon alarak değişimden kazanç sağlamayı uman işlemciler vardır. Bu işlemciler tahmine dayalı menkul kıymet alım satımı yapmakla risk almaktadırlar ve değerinin yükseleceğini bekledikleri için satın aldıkları menkul kıymetlerin değeri gerçekten yükselir ise kazanç elde eder; aksi halde zarara uğrar.

Sağlıklı analizlere dayansa bile tahminlere ve beklentilere dayandırılan ve riske dayalı olarak sonuçlanan bu işlemlere spekülasyon adı verilir. Bu tür işlemlere yönelen piyasa aktörlerine yani bu tür işlemleri yapan kişilere ise spekülatör denir. Ancak spekülatörler tahmine yönelik yapıyor olsa bile bunun bir kaç püf noktalarını da biliyordur. Bunlardan bahsedersek;

Borsayı öğrenmenin yolları nelerdir?

İnternet bilgi, deneyim, tecrübe kazanmanın en kolay yöntemidir. İnternet sayesinde yerli ve yabancı kaynaklar olmak üzere her şeye detaylı bir şekilde yanıt verir. İnternet ile borsa hakkında ön bilye sahip olmuş olursunuz. Bu ön bilgiler ışığında borsada yatırım yapmak size göre mi yoksa değil mi bunun bilincinde olmuş olursunuz. Dediğim gibi borsa bir pazardır ve dolayısıyla bu pazarda ticaret yapılır. Ticarette her daim başarılı olunmaz. Eğer borsa size göre değilse başka yatırım yollarına da gidilebilir.

Borsa öğrenmenin diğer bir yolu ise Borsa Kitapları ve Videolardır. Borsa hakkında eğitim veren çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır. Ücretli veya ücretsiz olarak bu eğitimlerden faydalanıp detaylı bilgi edinilebilir. Bu sayede piyasayı tam olarak tanıyabilirsiniz. Borsa kitaplarından da yararlanmakta fayda vardır. Uzman kişilerin yazdığı kitaplar sayesinde piyasayı birde başka kişilerin gözünden görme imkanı sağlar ve kendi görüşlerinizle ilişki kurarak nasıl hareket etmeniz hakkında detaylı bilgiye sahip olursunuz.

Borsa öğrenmenin bir başka yolu da Borsa Deneme Hesaplarıdır. Deneme hesapları ile sanal para aracılığıyla sanki bir oyunun içindeymişsin gibi işlem yaparak piyasayı tanırsınız. Bu şekilde piyasayı tanıma aşamasından sonra gerçek veriler ile menkul kıymet alım satımı yapılır ve değişiklikleri net bir şekilde görebilirsiniz.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0