İnsanlar Niçin Borsadan Para Kazanmaktadır?

İnsanlar Niçin Borsadan Para Kazanmaktadır?

Bu soruya kısaca  ülkeler ve halklarının sosyal davranış alışkanlıkları diyebiliriz. Yine de konuyu biraz daha açalım.

 

Türkiye’de Borsaya Bakış:

Elbette Türkiye borsası dünya borsalarından ayrı tutulamaz. Lakin her ülkenin ve o ülken halkının sosyal alışkanlıkları ve kendi iç dinamikleri de göz ardı edilemez. Ülkemizde borsadan para kazanılamaz diye bir şey yoktur. Fakat insanlarımızın konuyla ilgili yetersiz bilgileri ve maalesef yatırım yaptığı hisse senedini tam olarak tanımamaları elbette çok sabırsız olmalarıda ciddi ipuçları verebilir.

Trader ve invester:

Nedir bu Trader ve invester? Trader kelime anlamı, tüccar, ticaret yapan kişi anlamına gelirken, invester, yatırımcı manasını taşımaktadır. Borsada çok kullanılan terimlerden olan bu iki kelime bize borsada hisse senedi alan kişileri tanımlar. Trader olan kişi: Günlük al satlarla ilgilidir ve küçük karlarla kısa vadede işlem yapmayı tercih eder. Öte yandan Invester denilen kişi: Bir hisse senedini alır ve orta ya da uzun vadeli beklemeye koyulur. İşte sorunlardan biri tam da burada başlar.

Günlük ya da kısa vadeli trade yapmak isteyen kişi aldığı hisseyi tam olarak incelememiş ise ve beklemeye tahammülü yoksa en ufak bir kayıpta hisse senedini zararına satar ve borsada kazanılmayacağını düşünür. Oysa daha senedini onun alt yapısını dahi tanımıyordur.

Spekülasyonlar:

Borsa da ya da borsa ile alakalı haber yapan internet sitelerinde spekülatif yorumlarla, tabiri caizse gaza gelmeler sonucu zarar etmelerde azımsanacak gibi değildir.

Dünyayı takip etmiyoruz:

Maalesef ülkemiz insanları borsanın bir okul olduğunu ve birçok parametrenin birbirine bağlı olup, birbirini etkilediğini tam olarak bilmiyor. Örnek olarak: FED faiz artırırsa ne olur? Dolar üşerse borsa nasıl etkilenir? Olası siyasi durumlarda dünya borsaları nasıl etkilenir bunu hakkıyla değerlendirmekten uzağız.

Beklentiler alınır gerçekler satılır:

Borsanın klişe sözünü aklımıza not etmeliyiz. Teknik analizi doğru yapmalı, piyasa beklentilerini iyi hesaplamalıyız. Bu arada piyasa tarafından fiyatlanmış beklentileri göz önüne alarak sağlam adımlar atmak gerekir.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0