Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir sorusunun yanıtının daha iyi anlaşılır ola bilmesi için öncelikle para nedir konusunu çok iyi anlamak gerekir. Mal ve hizmetlerin değiş tokuşu amacıyla kullanılmakta olan araçlardan en yaygın olanı paradır. Para sözcüğü ile genel olarak madeni para ve banknotlar ima edilmektedir. Ekonomide, kredi kartları ve vadesiz mevduatlar da parayı oluşturan ögeler arasında sayılmaktadır.

Kripto Para Nedir?

Bir kripto para olan Bitcoin, her yerde her kese anlık olarak ödeme olanağı sunmakta olan ve merkezi bulunmayan dijital kripto paradır. Kripto para olan Bitcoinler, satın alınabilir nitelikte olmakla birlikte satılabilir özelliğe de sahip durumdadırlar. Ayrıca diğer para birimleri ile de takas edilebilmektedirler. Bitcoin olarak adlandırılan dijital para kabul edilebilir bir seviyede anonimlik ve gizlilik sağlar durumdadır. Bitcoin kullanıcısı olan bireyler sahip oldukları gizli şifreleriyle alışveriş yapabilir, bir başkasına Bitcoin transfer edebilir ve Bitcoin sahipliğini teyit edebilir.

2009 yılı itibariyle piyasaya çıkmış olan ve her geçen gün daha da artan bir popülariteye sahip olan Bitcoin, şimdilik yönlendirilemeyen bir güç olarak varlık göstermektedir. Merkezi bir bağımlılığı olmayan bu güç, doğal olarak finansal sektörü, global ölçekli bankaları ve büyük bankerleri korkutmaktadır. Bunun nedeni bir kripto para olan Bitcoin’in herhangi bir kuruma, kişiye ya da bankaya bağlı olmayışıdır.

Bağımlığı olmayan Bitcoin, bağımlı halede getirilemeyen bir özelliğe sahiptir. Kısaca ifade etmek gerekirse, Bitcoin tamamıyla özgür olan bir dijital para birimi olma özelliğine sahiptir. Bu sistem doğası gereği parayı amaç olmaktan az da olsa çıkarmakta ve araç haline getirmektedir. Bu yönüyle Bitcoin, günümüzdeki finansal sistemin görmezlikten gelmek konusunda ısrarcı bir tutum takındığı fakat başarı elde edemediği yeni bir teknoloji olma özelliğine sahiptir. B ile sembolize edilen Bitcoin’in tüm dünya üzerinde kabul gören kısaltılmış ifadesi BTC’dir.

2009 yılından günümüze sanal ortamda dolaşım halinde olan Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer edilebilir bir yapıya sahiptir. Bu işlem için hiç bir aracıya gereksinim söz konusu değildir. Bununla birlikte internet ortamında Bitcoin kabul eden birçok alış veriş imkanı olan ticari siteden Bitcoin ile alışveriş yapmak mümkün olabilmektedir. Ancak gönderim kaynağının ve alıcının tespitinin yapılması oldukça güçtür. Bitcoin kullanmak için öncelikle bir Bitcoin cüzdan hesabı oluşturulması gerekmektedir. Bitcoin hesabı oluşturulurken de güçlü bir şifre oluşturulması güvenlik açısından önem teşkil etmektedir. Bitcoin hesaplarının şifrelerinin başkaları ile paylaşılmaması ya da dikkatsiz davranılarak bilgisayarın hacklenmemesi durumunda hesap sahipleri dışında hiç kimse tarafından kullanılmaları mümkün değildir. Bu bakımdan Bitcoin’in güçlü bir güvenliği bulunmaktadır.

Kripto Para’nın Avantajları Nelerdir?

– Kripto para sektöründe bir ilk olan Bitcoin, 2009 yılında kriptografi e-posta listesinde Satos Nakamoto tarafından oluşturulmuştur. Bir kripto para olarak üretilmiş olan Bitcoin, çağımızda, bankaların ve çeşitli işletmelerin blockhain teknolojisine alaka göstermesiyle beraber daha da yaygın bir kullanım alanına sahip durumdadır.
– Dijital bir para birimi olan Bitcoin’in günümüzde fiziksel bir karşılığı bulunmamaktadır.
– Sadece bir ağ etkileşimi olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle yönetildiği bir merkezi bulunmamaktadır. A’dan B’ye dijital para transferinin gerçekleşmesini sağlamaktadır.
– İnternet mevcudiyeti söz konusu olan her noktadan yine internet varlığı söz konusu olan her noktaya transfer edilebilir bir özelliğe sahiptir.
– Komisyoncusu, aracısı bulunmayan dijital bir para birimi olmasından dolayı oldukça düşük bir masrafı olmaktadır. Yalnızca Bitcoin transfer işleminin gerçekleştirilmesine onay veren madencilere çok düşük tutarlarda ödeme yapılmaktadır.
– Açık kaynaklı kodla yazılmış olması nedeniyle Bitcoin herkese açıktır. Sistemi kullanan herkes o sistemin sahibidir.
– Tüm ülkelerde kolaylıkla kullanılabilir niteliktedir ve ofline durumda olan hesabınıza hiç kimse müdahale edemez. Bu yönüyle İsviçre bankalarından daha güvenli olduğu söylenebilir.
– Bitcoin’in kullanımını sınırlayıcı nitelikte bir şart ve koşul bulunmamaktadır. Kullanmaya başladığınızda dilediğiniz gibi kullanır ve kullanmayı bıraktığınızda da dilediğiniz kadar süre kullanmazsınız. Kripto para olan Bitcoinlerin üretimi madenci olarak adlandırılan bir program tarafından gerçekleştirilir. Aynı Bitcoin sadece bir kez kullanılabilir ve ikinci kez kullanılması ise mümkün olmamaktadır.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto madenciliği işi, bilgisayarınıza özelliği mevcut olan bir sayıyı aratarak buldurabilmenizden ibaret olan ve bu sayıyı özellikli bir hale getiren şey ise, bulunmasının bir hayli zor olması ve bulmanın git gide zor bir hale gelmesidir. Madencilik işi, ilk günden başlayarak sürekli bir zorlaşma sergilemektedir. Bunun en önemli faktörü dünyanın her bir noktasındaki sayıları daha da artış gösteren bireylerin, madencilik işine daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlamasıdır. Sistem mevcut doğrultuda, piyasaya çok kısa süre içerisinde çok fazla miktarda kripto para sürülmesini yavaşlatıcı rol oynamak ve blok çıkarma hızını muhafaza edebilmek gayesiyle, kendi içerisinde otomatik bir biçimde zorluk seviyesini ayarlamaktadır.

Günümüzde kripto madenciliği oldukça zor ve de pahalı bir süreç haline gelmiştir. Kripto para madenciliği olarak ifade edilen mining zorlaştıkça dijital özellik taşıyan kripto paranın değerinde artış yaşanacaktır.

İnternetten Para Kazan
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0